Mi a pulmonológia?
A tüdőgyógyászat a légzőrendszer, tágabb értelemben a mellkas megbetegedéseivel foglalkozik, melyek közös jellemzője lehet a sokszor átfedő tünettan: nyugalmi vagy terhelésre jelentkező nehézlégzés, fulladás, köhögés, köpetürítés, láz, mellkasi fájdalom, gyengeség.
A leggyakoribb kórképek közé tartoznak a krónikus gyulladásos megbetegedések, melyek érinthetik a hörgőrendszert (asztma, COPD vagy ezen kórképek keveredése), vagy a tüdőállományt (pl. tüdőfibrózis – mint pl. sarcoidosis vagy ismeretlen eredetű tüdőhegesedés, illetve az autoimmun kórképekhez társuló tüdőfolyamatok); továbbá különféle akut kórképek (pl.: hörgő- vagy tüdőgyulladás, tüdőembólia, mellkasi folyadékgyülem).
A tüdőgyógyásszal (pulmonológus) kapcsolatban sokakban komoly félelmek és kimondottan negatív családi példák élnek, hisz ki az a ritka szerencsés, aki elmondhatná például, hogy az ő családjában vagy környezetében senki sem dohányzik… A dohányfüstben lévő több ezer kémiai anyag mind belélegezve (akár passzív módon is), mind a szájnyálkahártyán felszívódva számtalan betegség forrása lehet.
Miért fontos a pulmonológus?
A COPD egy angol mozaikszó, ami a Chronic Obstructive Pulmonary Disease rövidítésből származik. Talán épp e kacifántos elnevezése miatt nem ivódott még be kellően a köztudatba. Egy kezelhető és megelőzhető betegségről van szó, mely elsősorban épp a keresőképes korosztályt érinti leggyakrabban.
A betegség kifejlődéséig sokszor évtizedek telnek el. Kialakulásában az öröklött tényezőkön túl mindenekelőtt a dohányzás okozta tüdőállomány-károsodásnak és pusztulásnak, továbbá munkahelyi tényezőknek (porexpozíció) lehet fontos szerepe.
Mindenképpen gondolni kell e betegségre, ha valaki elmúlt 40-50 éves és hamarabb „kifullad” vagy kimerül munkavégzés kapcsán; aki többet köhög a napjai nagy részében és/vagy köpetet is ürít, továbbá aktív vagy ex-dohányos. Ilyen esetben egy légzésfunkciós vizsgálat segít a diagnózis felállításában, továbbá a mellkas röntgennek lehet komoly szerepe egyéb bántalmak, társbetegségek felismerésében.
Sokszor a mindennapokban e betegséget egy kaptafa alá veszik az asztmával, holott a két kórkép megjelenése, tünetei, gyógykezelése –még ha átfedés is van, vagy lehet közöttük- alapvetően eltér. A COPD pedig nem utolsósorban, önálló rizikófaktora lehet a tüdőráknak, ami napjaink egyik vezető haláloka.
Milyen esetbe forduljunk tüdőgyógyászhoz?
Az alap tüdőgyógyászati vizsgálat a kórelőzmény körültekintő felvételével indul, amit részletes fizikális vizsgálat, adott esetben légzésfunkciós vizsgálat és/vagy mellkas röntgen, továbbá oxigénszint-mérés (pulzoxymetria) és EKG vizsgálat egészíthetnek ki.
A vizsgálatokat dr. Rózsavölgyi Zoltán végzi. Forduljon hozzánk bizalommal és kérjen időpontot az alábbi gombra kattintva.
Foglalj időpontot
Időpontot foglalok
Ha időpontot szeretnél foglalni, akkor kattints a fenti ikonra.
Időpontot kérek
Ha időpontot szeretnél foglalni, de még további kérdéseid vannak, akkor kattints a fenti ikonra.
Kapcsolat
Ha csak érdeklődni szeretnél, akkor a fenti ikonra kattintva tudod felvenni velünk a kapcsolatot.