Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a nők és ugyanígy a férfiak számára is mennyire fontos, s hogy mi mindenre jó – például inkontinencia, kismedencei szervsüllyedések, szexuális diszfunkciók esetén is – a Csimborasszóban elérhető medencefenék tréning vagy más néven gátizomtorna.
A medencefenék izmokból és kötőszövetből álló réteg, ami a szeméremcsont és a farokcsont között feszül ki, és kétoldalt a medencecsonton rögzül. Egyrészt alátámasztja a kismedencei és hasüregi szerveket, a húgyhólyagot, a méhet és a végbelet, továbbá a húgycső és végbél záró izomzatát is segíti, illetve a szexualitásban is fontos szerepe van.
A medencefenék szerkezete az életkorral, a menopauzával gyengülhet, emellett vannak más, bizonyítottan hajlamosító tényezők, amelyeknél a medencefenéki kórképek kialakulására még nagyobb az esély. Ilyen például a várandósság, a hüvelyi szülés, a kötőszöveti lazaság, a krónikus székrekedés, a krónikus köhögés például dohányzás vagy asztma miatt, a túlsúly vagy az állandó emelgetéssel járó fizikai munka, illetve az ülőmunka. Ugyanígy a visszatérő gyulladásos megbetegedések is idetartoznak.
Milyen esetekben segíthet a gátizomtorna a nők, illetve a férfiak számára?
- Vizelet inkontinencia – főleg stressz inkontinencia: amikor hasűri nyomásfokozódásra (emelés, nevetés, köhögés, ugrálás, felállás) történik vizeletvesztés
- Széklet inkontinencia, székrekedés
- Kismedencei szervsüllyedések hólyagsérv, végbélsérv, méhsüllyedés
- Szexuális diszfunkciók – érzéketlenség, orgazmus zavarok, fájdalom, korai magömlés, erektilis diszfunkció
- Gyakori fertőzések
- Kismedencei fájdalom
- Termékenységi problémák
- Menstruációs panaszok
- Terhesség
- Menopausa
- Fissura ani
- Aranyér
- Szülés utáni kötőszövet-izom-ideg sérülések (tág/levegős hüvely)
- Prostatectomia előtt/után
- Feszes- hipertóniás medencefenék
- Bármilyen műtét utáni panasz az adott területen
Mire számíthatok a gátizomtornán?
A torna megtanulását mindenképpen szakemberrel érdemes végezni! Első alkalommal a részletes az anamnézis felvétel, a testtartás megtekintés, a manuális vizsgálat és a speciális tesztek elvégzése után műszeres vizsgálat is történik.
A torna elsajátításához egyéni ütemterv szerint további 4-5 alkalom szükséges. A tornát 3-4 hónapig intenzíven, napi rendszerességgel kell végezni. Az alkalmak száma később ritkulhat, abbahagyni azonban nem ajánlott.
A kezelések minden esetben egyéniek, személyre szabottak. A kezelések kiegészítéseként alkalmazható elektrostimuláció és biofeedback, illetve a szükséges esetekben kockapesszárium is.
Várandósok is megtanulhatják?
A várandósoknak csoportos kismama torna keretén belül van lehetőségük megtanulni és gyakorolni a gátizomtornát. Felkészít a fokozott terhelésre, segít a kismedencei szervek támasztásában, pozitívan hat a szülés lefolyására, gyorsítja a szülés utáni regenerációt, javul a vérellátás, a vizelet és a székletürítés. A torna csak orvosi engedéllyel kezdhető meg (kizáró ok: veszélyeztetett terhesség, vérzés, fertőzés, akut gyulladás).